KRİSTALİZE SU YALITIM

Müstakil betonarme yüzme havuzlarında, temellerde, bodrumlarda, istinat duvarlarında, asansör boşluklarında, su depolarında negatif ve pozitif su basıncına dayanıklı, kristalize su yalıtım harcı olarak kullanılan çimento esaslı kristalize su yalıtım harcı ve çimento esaslı bariyer özellikli su yalıtım harçları vardır.
Bu harçları kullanırken:
* Yüzey düzgün, nemli ve sağlam olmalı,
* Toz, yağ, boya kalıntıları, kalıp yağları vb., uygulama yapılacak zeminde tel fırça ile iyice temizlenmelidir.
* Yüzeydeki önemli bozukluk ve delikler uygulamadan en az 72 saat önce onarılmalı, sızdırmazlığın devamını sağlamak amacı ile dikey ve yatay köseler pahlanmalıdır. 
* Uygulama yapılacak yüzeyler temiz su ile ıslatılmalı ve yüzey nemli kalacak şekilde su tabakası yok olana kadar beklenmelidir. 

Yatay ve düşey yüzeylerin su yalıtımında,  negatif ve pozitif taraftan su yalıtımında, toprak altında ve toprak üstünde kalan yapıların su yalıtımında, beton, sıva ve sapın su yalıtımında kullanılan Çimento esaslı kristalize su yalıtım harcı (tek bileşenli) malzemesi vardır. Beton yüzeylere negatif veya pozitif taraftan uygulanarak su yalıtımı sağlar ve betonu suyun zararlı etkilerine karsı korur. Sadece su karıştırılarak kullanılan karışım, uygulandığı beton yüzeylerdeki serbest kireç partikülleri ile tepkimeye girerek kristal üretir ve betonun yapısına derinlemesine nüfuz ederek su izolasyonu sağlar. Taze beton yüzeylere uygulandığında hidratasyon sürecini yavaşlatır ve rötre çatlağı oluşumunu azaltır.
Su yalıtımının yanı sıra beton yapıları, deniz suyu, atık su, agresif temel suyu ve inceltilmiş kimyasallara karsı korunması amacı ile kullanılır. 
Su depolarında, havuzlarda, bodrum duvarlarında, temellerde, istinat duvarlarında, su yapılarında su yalıtımında kullanılan eski ve yeni çimento esaslı yüzeylerde ya da beton yapılarda su sızıntısı, su kaçağı problemlerinde kesin ve kalıcı çözüm sağlayan, kapiler etkili bir su yalıtım malzemesi olan Çimento esaslı, kapiler kristalize su yalıtım malzemeleri.

 

ÇİMENTO ESASLI YALITIM

Yatay ve düşey yüzeylerin su yalıtımında, pozitif taraftan su yalıtımında, toprak altında ve toprak üstünde kalan yapıların su yalıtımında, beton, sıva ve sapın su yalıtımında kullanılan Çimento esaslı, elastik özellikte su yalıtım harcı (iki bileşenli) malzeme vardır. Bu malzeme elastik çimento esaslı, iki bileşenli su yalıtım ürünü olup yüksek elastikiyetlere sahiptir. Taşıyıcı yapıda oluşan kılcal çatlakları başarı ile köprüler. Beton, sap, mozaik ve benzeri mineral esaslı yüzeylere kuvvetle yapışır ve zamanla ayrılma yapmaz. Her türlü mineral esaslı yüzeyde, çatlak ve boşluklardan sızan veya basınçlı şekilde gelen suların süratli kesilmesi amacı ile, bodrum katların içten yalıtılmasında, boru ve kablo geçişlerinin yalıtımında su altında kalan aktif su sızıntısının durdurulmasında kullanılan Aktif su kaçaklarını genleşerek tıkayan sok prizli su tıkacı vardır. Kalıcı olarak su geçirimsiz olan ve genleşen su tıkacıdır. Su ile karıştırılarak kullanılır. Karışımında süratli çimentolar, seçilmiş silis agregaları, kimyasal ve polimer katkılar içerir. Soda veya klor içermez, demir donatıyı korozyona uğratmaz ve her türlü mineral esaslı zemine mükemmel aderans sağlar. Beton, sıva, sap gibi mineral esaslı yüzeylere uygulanan Kristalize su yalıtım için özel sıvı astar malzeme olup bu yalıtım malzemesi çok akışkan kristalizasyon sıvısıdır. Bu malzeme, çimento esaslı ürünlerin pH > 4 asidik ortamda kullanılabilmesi amacı ile uygulaması tamamlanmış yüzeyler emprenye edilir.

Yüzeyi tozuyan aderansı zayıf yüzeylere yapılacak su yalıtımı uygulamalarından önce sağlamlaştırılır. Tuz tahribatına uğramış yüzeylere yapılacak uygulamalardan önce, tuz tahribatının ıslah edilmesi amacı ile de uygulanır. 

Brüt beton, sap veya sıva üzerine, ASBESTLİ ÇİMENTO VE ÇİMENTOLU YONGA LEVHALARIN ÜZERİNE, Alçıpan, metal, cam, ahşap ve benzeri yüzeylere uygulanan Islak hacimler için elastik su yalıtım malzemesi elastomerik reçine esaslı, Solvent içermeyen kıvamlı bir yalıtım malzemesi olup uygulandığı yüzeylerde kuruyarak eksiz, su geçirimsiz ve elastik bir kaplama oluşturur. Kaplama yüksek mekanik mukavemete sahiptir. Bu malzeme, kuru ve az nemli yüzeylere uygulanır. Metal, plastik ve tahta gibi pek çok yüzeye mükemmel yapışır ve bu sayede zemin –su gideri, boru gibi geçişlerin eksiz yapılmasını mümkün kılar.

 

POLİÜRETAN

Balkon ve teras gibi yaya trafiğine açık alanların ve çatı derelerinin su yatılımın da, otopark ve garaj gibi araç trafiğine açık alanların su yalıtımında, beton, sap ve mozaik gibi mineral esaslı yüzeylerin su yalıtımında kullanılan poliüretan esaslı su yalıtımı ve zemin kaplaması malzemesi, poliüretan esaslı, tek bileşenli su yalıtımı ve zemin kaplamasıdır. Sürülerek uygulandığı yüzeylerde süratle kuruyarak eksiz, su geçirimsiz ve yüksek mukavemetli bir su yalıtımı kaplaması oluşturur. Oluşan kaplama yüksek UV dayanımına ve aşınma mukavemetine sahiptir. mekanik zorlama, yaya veya hafif araç trafiğine maruz kalan yüzeylerin su yalıtımında kullanılır.

Beton, sıva ve sap yüzeylere, eski bütümlü membran, asfalt, zift, ziftli kağıt ile kaplı yüzeylere, asbestli çimento ve çimentolu yonga levhaların üzerine, çinko, saç ve CTP yüzeylere ve benzerlerine uygulanan elastomerik reçine esaslı sıvı membran yalıtım malzemesi olup bu malzeme sürülerek uygulandığı yüzeylerde kuruyarak eksiz ve su geçirimsiz bir su yalıtımı oluşturan bir yalıtım malzemesidir.

Solvent içermeyen ve kıvamlı sıvı görünümünde olan malzeme kuru ve az nemli yüzeylere uygulanır. Özel bir teknikle imal edilen polimer dispersiyonu, bünyesindeki serbest radikallerin UV ısınlarının etkisi ile reaksiyona girmesi sonucunda su geçirimsiz bir kaplama oluşturur, Beton, sap ve sıva, sıvalı tuğla, metal, ahşap, çinko, saç, çeşitli plastikler, gazbeton, asbestli çimento levha, çimentolu yonga levhalar üzerine uygulanan kauçuk/bitüm esaslı sıvı membran yalıtım malzemesi vardır.

 

KAUÇUK/BİTÜM ESASLI

Kauçuk/bitüm esaslı, tek bileşenli solvent içermeyen su yalıtım malzemesi sürülerek uygulandığı yüzeylerde kuruduktan sonra eksiz ve su geçirimsiz bir kaplama oluşturur, bu kaplama UV ısınlarına ve dış hava şartlarına tam olarak dayanımlıdır. Teras, düz çatı ve çatı deresi gibi güneş ışığına maruz kalan alanlarda kullanıma uygundur. Toprak altında kullanıma elverişlidir. Kuru ve hafif nemli emici ve emici olmayan pek çok yüzeye kuvvetle yapışır, zamanla ayrılma yapmaz. Bitki köklerine dayanımlıdır, bahçe teraslarda kullanıma uygundur. Temel perde ve bodrum kat yalıtımlarında kullanılır. Beton, sıva ve sap, sıvalı tuğla duvar, metal, ahşap, çeşitli plastikler, gazbeton, asbestli çimento ve çimentolu yonga levhalar üzerinde uygulanan kauçuk/bitüm esaslı, iki bileşenli kalın kaplama malzemesi iki bileşenli kauçuk-bitüm esaslı, solvent içermeyen, elyaf katkılı su yalıtım malzemesidir.

Uygulandığı yüzeylerde kuruduktan sonra eksiz ve su geçirimsiz bir kaplama oluşturur. Uygulandıktan kısa bir süre sonunda yağmur suyuna karsı dayanımlıdır. Toprak altında kullanıma elverişlidir. Mikroorganizma ve agresif yer altı sularından etkilenmez. Kimyasallara dayanımlıdır. Bitki köklerine karsı dayanımlıdır, bahçe teraslarda kullanılabilir.

Uygulama yapılacak yüzeyler nemli olmalı, kuru yüzeyler uygulamadan önce nemlendirilmelidir. Nemlendirme islemi uygulamaya baslamadan 24 saat önce ve 2 saat önce yüzey su ile tam olarak doyurularak yapılır. Yüzeylerde su birikintisi oluşmamasına özen gösterilmelidir.

;Yüzeyler temiz, sağlam, taşıyıcı ve serbest parçacıklardan arındırılmış olmalıdır. Yağ, gres, kir, boya, çimento şerbeti, pas, kalıp yağı, tuz kusması gibi aderansı azaltacak tabakalar, uygulamadan önce tam olarak temizlenmelidir. Uygulama yapılacak yüzeyler hatalar tamir harcı ile düzeltilmelidir. Özellikle binaların düşük döşemelerinde (Banyo, WV gibi) Su depolarında, Havuz gibi daima ıslak hacimlerde, Küçük ölçekli teras ve balkonlarda, Temel ve perde duvarlarda, Beton, sıva ve sap gibi yüzeylerde